به گفته محققان چینی، می‌توان نخ‌های نانولوله كربنی را از آرایه‌های نانولوله كربنی ابرهم‌راستا بوسیله یك روش ریسندگی كه فرآیندهای تابیدن و كوچك‌سازی (آب‌رفتگی) را تركیب می‌كند، تولید كرد.


به گزارش  ایسنا ، این نخ‌ها استحكام كششی بالایی تا بیش از10 گیگا پاسكال دارند و در گستره وسیعی از قطرها از چندین تا ده‌ها میكرومتر قابل دسترسی می‌باشند.


این فرایند ریسندگی پیوسته است، بنابراین تولید نخ‌های طولانی با آن آسان است. طول نمونه‌های تولید‌شده از ده‌ها تا صدها متر است.


این یك كشف حیرت‌آور است كه نانولوله‌های كربنی را به طور مستقیم در یك حالت خشك از آرایه‌های به اصطلاح نانولوله‌های كربنی ابرهم‌راستا (SACNT) به شكل نخ‌های طویل درآورد.


تاكنون دو روش برای ساخت این نخ‌های نانولوله‌ای موجود بوده است: تابیدن نانولوله‌ها بوسیله یك فرآیند تابیدن صنعتی و كوچك‌سازی نانولوله‌های كربنی با استفاده از بعضی از حلال‌ها؛ اما این دو فرآیند مجزا برای ساخت نخ‌های طویل یكنواخت، معایبی دارند.


اكنون محققان دانشگاه تسینگوا، برای ساخت نخ‌های نانولوله‌ای بسیار مستحكم یك روش ساده و پیوسته كه این دو فرآیند را با هم تركیب می‌كند، توسعه داده‌اند.


در این روش برای رسیدن یك نخ، ابتدا یك آرایه SACNT تابیده می‌شود و سپس برای كوچك‌سازی از درون یك محلول عبور داده می‌شود. به گزارش ستاد ویژه توسعه فن‌اوری نانو، این فرآیند‌ها یك نخ كه شامل نانولوله‌های بسیار فشرده است و استحكام كششی بیش از یك گیگا پاسكال دارد، تولید می‌كنند.


این محققان یك روش پیمایشگر لیزری برای اِچینگ موازی آرایه‌ای SACNT خود استفاده می‌كنند تا مطمئن شوند كه نخ نانولوله‌ای با قطر یكنواخت تولید می‌شود.


با این روش، می‌توان نخ‌های نانولوله‌ای با گستره‌ وسیعی از قطرها به دست آورد: نازك‌ترین حدود 4 میكرومتر است و ضخیم‌ترین می‌تواند قطری برابر 40 میكرومتر داشته باشد. همچنین این نخ‌های نانولوله‌ای رسانا هستند و خیلی مستحكم‌تر و سبك‌تر از سیم‌های فلزی نازك هستند. این مزایا این نخ‌های نانولوله‌ای را به مواد عالی برای استفاده به‌عنوان سیم‌های رسانای بسیار نازك و بسیار مستحكم، تبدیل می‌كنند.


نتایج این تحقیق در مجله Nanotechnology منتشر شده است.

منبع:هوپا

.منبع