دورنمای فناوری، همیشه با رقابت بین شرکت‌ها بر سر جذب مخاطب بیشتر تعیین می‌شود. آیا اکنون هم نوبت به فلش آدوبی رسیده که جای خود را به رقبایی مانند HTML5، H.264 و دیگر فرمت‌های جدید بدهد؟

دورنمای فناوری، همیشه با رقابت بین شرکت‌ها بر سر جذب مخاطب بیشتر تعیین می‌شود. آیا اکنون هم نوبت به فلش آدوبی رسیده که جای خود را به رقبایی مانند HTML5، H.264 و دیگر فرمت‌های جدید بدهد؟

ابوالفضل کریمی: در سال‌های اولیه حیات وب، شرکت‌های رقیب‌ راه‌هایی را برای انتقال ویدیو و محتوای تعاملی به کامپیوترهای مخاطبان خود ابداع کردند. اما در این بین، نرم‌افزار فلش شرکت آدوبی بود که توانست توجه کامل طراحان وب‌سایت‌ها را برای قرار دادن فایل‌های ویدیویی در این قالب جلب کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، تام رویال از مجله Computer Active در این باره گفت: «فلش‌ سال‌هاست که استفاده می‌شود. با استفاده از فلش می‌توان سایت‌های تعاملی ساخت که شما نمی‌توانستید با استفاده از ابزارهای استاندارد وب آن‌ها را طراحی کنید».

در طول سال‌های گذشته، فلش برای پخش فایل‌های ویدیویی در سایت‌هایی مانند یوتیوب هم مورد استفاده قرار گرفته، به این ترتیب شما می‌توانید بدون نیاز به داشتن برنامه‌ای دیگر، فایل‌های ویدیویی را روی مرورگر خود تماشا کنید. امروزه فلش به فرمتی محبوب در پلاگین‌های ثیردپارتی تبدیل شده، همان نر‌م‌افزارهایی که عملکردهای خاصی را به شبکه اضافه می‌کنند.

چوی ترولا که در شرکت گوگل مسوولیت پشتیبانی نرم‌افزارنویسان را برعهده دارد، گفت: «این پلاگین‌ها برای ما امکان تجربه پویای وب را فراهم کرده‌اند».

اگر به ده سال پیش بازگردیم، متوجه می‌شویم که در آن زمان صفحات وب محدودیت‌های زیادی در عملکردهای خود داشته‌اند. در آن زمان شما می‌توانستید یک متن را به حالت برجسته درآورید، یا یک جدول در صفحه قرار دهید. اما این حداکثر کارهایی بود که می‌شد در صفحات وب انجام داد. بنابراین این پلاگین‌ها کمک بسیاری به غنی‌تر کردن محتوای وب کرده‌اند.

پدیدار شدن زبان
فناوری پیوسته در حال تکامل است و حتی فرمت‌های محبوب هم‌ می‌توانند با آمدن فناوری‌های جدیدتر از عرصه حذف شوند.

انتظار می‌رود زبان HTML که برای نوشتن صفحات وب استفاده می‌شود، به یکی از رقبای قدرتمند اپل تبدیل شود، چرا که در حال حاضر استاندارد برنامه‌‌نویسی جدیدی به نام HTML 5 طراحی شده است.

رویال در این باره گفت: «HTML 5 نسل بعدی زبان‌ها برای ساخت صفحات وب است. دلیل این همه هیاهو در مورد این استاندارد این است که می‌تواند فایل‌های ویدیویی را تقریبا به مانند فلش‌ها در صفحات وب پخش کند. در حقیقت HTML 5 بازبینی جدیدی درHTML 4.01 خواهد بود، چرا که در این استاندارد نیازها به پلاگین‌های گوناگون برای اجرای برنامه‌های وب کاهش پیدا خواهد کرد».

از شرکت‌هایی که در برابر اچ.تی.ام.ال5 قرار گرفته‌اند می‌توان به اپل، مایکروسافت و سونی اشاره کرد که به دنبال ساخت استانداردی جدید برای فشرده‌سازی فایل‌های ویدیویی به نام H.264 هستند. این استاندارد، کیفیت خوب ویدیویی را با نرخ بیت پایین فراهم می‌کند و مورد پذیرش یوتیوب، آی‌تیونز، دیسک‌های بلو-ری و دیگر شرکت‌ها قرار گرفته است.

اپل در برابر آدوبی
اپل پر سروصداترین شرکت در زمینه رد پشتیبانی از فلش شرکت آدوبی در ابزارهای خودش مانند آی‌فون و آی‌پد بوده است.

استیو جابز، رییس شرکت اپل در این باره گفت: «فلش دلیل اصلی خرابی اپل‌مک بود. این نرم‌افزار در زمینه باتری بسیار پرمصرف است و مشکلات امنیتی هم دارد».

رویال در این باره گفت: «فناوری وب آدوبی مشکلات امنیتی دارد، اما بسیاری از برنامه‌های کامپیوتری دیگر هم در طول زمان دارای نواقص امنیتی بوده‌اند. مطمئنا فلش مصرف باتری زیادی دارد، اما درست مانند هر برنامه چندرسانه‌ای دیگر، فلش هم کارهای زیادی انجام می‌دهد و به همین دلیل نسبت به یک صفحه ایستا باتری بیش‌تری مصرف می‌کند. درست است که فلش مکینتاش پرمصرف است، اما در مورد خرابی‌ها، اپل احتمالا تنها شرکتی است که به این آمارها دسترسی دارد، بنابراین ما نمی‌توانیم در این مورد چیزی بگوییم».

آدوبی نیز در این بین با چاپ آگهی‌هایی در روزنامه‌های اقتصادی و وب‌سایت‌های فناوری با عنوان «آزادی برای انتخاب» به مقابله با اپل در این مورد پرداخته است.

جنگ موبایل‌ها
جاناتان گری که نرم‌افزار قبلی فلش به نام FutureSplash را ساخته، معتقد است که رقابت اصلی بین اپل و آدوبی مبارزه بر سر پلت‌فرم‌های موبایل است و این دو شرکت در اصل در حال رقابت بر سر چگونگی ویدیوها و برنامه‌های روی سرویس‌های موبایل خود هستند.

آدوبی علاقه‌مند است که فلش‌های خود را روی آی‌فون‌ها ببیند تا به این ترتیب، کدنویسان بتوانند برنامه‌های خود را روی آن‌ها اجرا کنند. اما اپل تمایلی به استفاده از فلش ندارد؛ چرا که معتقد است استفاده از آن می‌تواند تجربه ساخت برنامه‌های دل‌خواه و تبدیل آی‌فون به یک پلت‌فرم ویدیویی را با مشکل روبه‌رو کند.

آقای رویال می‌گوید: «تمام کامیپوترهای خانگی می‌توانند فلش‌ها را اجرا کنند و در زمان عرضه HTML 5 هم می‌توانند از آن استفاده کنند، اما در مورد تلفن‌های همراه وضعیت کمی پیچیده‌تر است».

اگر شما یکی از تجهیزات اپل را داشته باشید، نمی‌توانید با استفاده از آن ویدیوهایی را که در وب‌سایت‌هایی که فقط از فلش استفاده می‌کنند، ببینید. اگر شما یک تلفن آندروید داشته باشید، شاید بتوانید از فلش استفاده کنید، اما تجهیزات قدیمی‌تری آندروید قادر به استفاده از آن نخواهند بود. به این ترتیب اگر شما علاقه به تماشای ویدیو از سایت‌های خاصی هستید، باید در مورد انتخاب موبایل خود بسیار دقت کنید.

منبع :خبر آنلاین