آیا می دانید که؟؟؟

آیا می دانستید بزرگترین واحد تولید الفین جهان در واحد پتروشیمی جم در عسلویه بوشهر می باشد ؟

آیا می دانستید تحقیقات جدید انجام شده در جوانان نشان می‌دهد استفاده از بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای با ناتوانی ارتباط مناسب جوان با دوستان و اطرافیانش مرتبط است؟

آیا می دانستید استفاده زیاد و درازمدت از حالت‌دهنده‌های مو همانند ژل، موس و... باعث آسیب به ریشه و ریزش مو می‌شود ؟

آیا می دانستید سن سکته قلبی در ایران به 35 سال رسیده است ؟

آیا می دانستید مجموع طول رگ های خونی در بدن یک انسان بالغ تقریبن 1560مایل است اما پهنای قسمت بزرگ تری از این شبکه موی رگهای خونی (ریز ترین رگ های خونی ) فقط 009/0 میلی متر یا 10/1 برابر کلفتی تا رموی انسان میباشد. اگر تمام رگ های خونی بدن انسان را بتوان جدا وباز وپهن کرد کل منطقهای را که می پوشاند 96 یارد مربع خواهد بود ؟

آیا می دانستید حشرات متنوع ترین مو جو دات بر روی زمین هستند که 80 درصد از گل ها به وسیله حشرات گرده افشانی و تولید مثل می کنند وسه چهارم حشرات موجود بر روی سطح زمین در جنگل های استوایی زندگی می کنند ؟

آیا می دانستید بزرگ ترین گیاه روی زمین سکویاست که در کالیفور نیا رشد میکند محیط پای این درخت 102 پا است شما به 17 فرد با بازوان باز نیاز دارید تا بتوانید این درخت را دور بزنید وزن بذر این چنین درختی فقط 3000/1 اونس استرشد سکویا نسبت به یک درخت بالغ حدود  100000 میلیون مرتبه بیشتراست ؟

آیا می دانستید کوالاها موجوداتی هستند که در روز18 ساعت می خوابند وبه جز خوردن و خوابیدن کاری بلد نیستند وغذای انها برگ درخت اکالیپتوس است ؟

آیا می دانستید بیش از 350 نوع درخت اکالیپتوس دراسترالیا وجود دارد که کوالاها از 120 نوع از ان ها استفاده می کنند. کوالا ها جز کیسه داران هستند و تا شش ماه بچه های خود را حمل می کنند ؟

آیا می دانستید مار ها گوش ندارند وحس بینایی ا نها نیز بسیار ضعیف است ولی حس بویایی بسیار قوی دارند وامواج صوتی را به وسیله گیرنده های اطراف زبانشان دریافت میکنند.واین که بعضی از مردم می گویند که مار ها با توجه به صدای فلوت مرتاز ها حر کات خاصی انجام می دهند اشتباه است زیرا انها اصلا نمی شنوند وبا استفاده از حس بی نایی اندک خود وحر کت فلوت مر تاز این کار را انجام می دهند ؟

آیا می دانستید یک نظامی سابق در انگلیس وقتی نتوانست دندانپزشکی که بیمه دولتی قبول کند، پیدا کند، خودش 13 دندانش را با انبردست کشید.این مرد 41 ساله که از 8 سال پیش به دندانپزشک مراجعه نکرده است چندی پیش که دندان درد گرفت به بیش از 30 دندانپزشک مراجعه کرد ولی نتوانست دندانپزشکی که بیمه دولتی قبول کند، پیدا کند ؟

آیا می دانستید عمر ملکه زنبور ها به 10 سال نیز- می رسد ؟

آیا می دانستید بزرگ ترین مر وارید دنیا 4/6 کی لو گرم وزن دارد . این مر وارید حدود 71 سال پیش در در فیلیپین از داخل یک صدف بسیار بزرگ یافت شده است ونکته ی جالب این است که این مر وارید گرد هم نیست ؟

آیا می دانستید هزار پا ها 10000 گونه متفاوت دارند وهیچ کدامشان هم 1000 پا ندارند . و بیشترین پا متعلق به یک گونه است که در کالیفورنیا یافت می شود و تعداد پاهای ان به 750 تا میرسد ؟
 
آیا می دانستید زنبور عسل یک قاشق کوچک عسل را از شهد  2000 گل می سازد ؟

آیا می دانستید برای اب پز کردنتخم شتر مرغ 2 ساعت وقت لازم است تخم این حیوان به طور متوسط 18 سانتی متر طول و15 سانتی متر عرض دارد و وزن ان بین g) 200/1) تا 2 کیلو وزن دارد ؟

آیا می دانستید نهنگ عنبر دارای بزرگ ترین مغز در بین موجودات است . ووزن مغزش به 9 کیلو نیز میرسد . این در حالی است که مغز انسان که در 20 سالگی به حد اکثر وزن خود می رسد 360/1 گرم وزن دارد ؟

آیا می دانستید اشعه مادون قرمز به مه حرارت میدهد وتا به چیزی نخورد تولید گرما نمیکند ؟

آیا می دانستید گرم ترین مکان بر روی زمین در ایالت کالیفور نیای امریکا وجود دارد که دمای ان گاهی به 125 درجه سانتی گراد نیز میرسد ؟

آیا می دانستید حفظ تعادل گربه در سبیل های اوست و اگر سبیل های او را ببریم هرگز نمی تواند از درخت بالا رود.یا از سوراخی عبور کند ؟

آیا می دانستید حس بویایی پشه ها بسیار قوی است وغذای اصلی ان ها شیره گیاهان است که این غذا برای نرها کافی است ؟

آیا می دانستید ملخ ها پر جمعیت ترین جانداران روی زمین هستند وموجوداتی هستند که در روز دو برابر وزن خود غذا می خورند ؟

آیا می دانستید تحقیقات نشان می دهد گوش دادن به رادیو نه تنها فعالیت مغز را در انسان افزایش و حافظه را توسعه می دهد بلکه موجب افزایش توانایی یادگیری زبانهای خارجی می شود ؟

آیا می دانستید کتاب آرمان نامه که حامل اندیشه های متفکر و مصلح اجتماعی معاصر کشورمان ارد بزرگ است فقط در طی 3 هفته بیش از 30 هزار دریافت کننده مستقیم اینترنتی و 7 هزار دانلود کننده به شکل pdf در اینترنت داشته است ؟

آیا می دانستید اوا براون 13 سال همسر غیر رسمی هیتلر بود .هیتلر  در روز 29 آوریل سال 1945 در مراسمی ساده که در پناهگاه زیر زمینی و با حضور تعداد اندکی از جمله جوزف گوبلز ، وزیر تبلیغات آلمان نازی و همسرش برگزارشد‌ ، به طور رسمی با اوا براون ازدواج کرد و روز بعد هر دو خودکشی کردند و اجساد آنان را در کنار هم آتش زدند تا به دست سربازان شوروی نیفتند. نام اوا براون زنی که تنها 24  ساعت همسر قانونی آدولف هیتلر بود در کنار نام او در تاریخ ثبت شد ؟

آیا می دانستید در بین موجودات تنها تمساح است که ویروس ایدز دراو اثر ندارد یعنی او هیچ وقت به بیما ری ایدز دچار نمی شود ؟

آیا می دانستید زهره پس از ماه وخورشید روشنترین جسم در اسمان است وتتنها ستا ره ای است که به زمین بسیا رنزدیک میشود و خصوصیت دیگر ان این این است که برخلا -ف سیارات دیگر حرکتش از شرق به غرب است.و گر مایش به قدری زیاد است که قلع سرب نیز در ان اب می شوند ؟

آیا می دانستید وزن ما برروی کره زمین شش برابر وزن ما بر روی کره ماه است.و اگر فضا نوردی به کره ماه سفر کند به دلیل جاذبه کمش 5 سانتی متر بر قدش افزوده می شود . که این افزایش قد بدون افزایش وزن است . و پس از بازگشت به زمین دوباره به قد سابق خود میرسند ؟

آیا می دانستید درخشش ستارگان به دو عامل بستگی دارد 1فاصله آنها از زمین 2 درجه حرارت ان ها ؟

آیا می دانستید بزرگترین سیا ره منظو مه شمسی( مشتری یا روپیتر) حدود 1300 برابر زمین است؟

آیا می دانستید که کدام سیاره منظومه شمسی را می توان بر روی اب شنا ور نگه داشت؟بله زحل یا(کیوان) را چون چگالی ان ز اب کمتر است ؟

آیا می دانستید در هر ثانیه 25 تصویر بر روی پرده سینما ظاهر می شودکه به دلیل پایدار ماندن تصویر در مغز. ما این فاصله هارا احساس نمی کنیم ؟

آیا می دانستید ستاره دنباله دار هالی هر 75/76 سال یک بار ظاهر میشود ؟

آیا می دانستید وسعت خورشید 4/1 میلیون کیلو متر است.و با سرعتی معادل 19 کیلومتر در ثانیه و از شرق به غرب به دور خود در حال گردش است ؟

آیا می دانستید چرخه کار قلب ما شامل 3/0ثانیه انقباض و6/0ثانیه استراحت میباشد قلب شب وروز به مدت هفتاد سال وحتی بیشتر به کار خود ادامه میدهد قلب در یک روز 100000 مرتبه میزند ؟

آیا می دانستید قلب در یک سال 36 میلیون مرتبه میزند. و اگر ما تا سن هشتاد سالگی زنده بمانیم قلب ما 3000 میلیون مرتبه میزند ؟

آیا می دانستید دانشمندان میکروسکوپی بر مبنای تصویربرداری تشدید مغناطیسی توسعه داده‌اند که تفکیک‌پذیری آن هزار برابر بیشتر از تفکیک‌پذیری MRI معمولی است ؟
آیا می دانید که دانشمندان ژاپنی موفق شدند با استفاده از سلول‌هایی كه 16 سال را در حالت انجماد سپری كرده بودند موشی را به طور كامل و با موفقیت كلون كنند. این اقدام دانشمندان ژاپنی گام مهمی به سوی عملی كردن ایده بازگرداندن موجودات منقرض شده از دنیای مردگان ارزیابی می‌شد؛ موجوداتی مانند دایناسورها و ماموت‌‌های غول‌پیكری كه دیگر نشانه‌ای از آنها در سیاره ما دیده نمی‌شود.

آیا می دانید که واژه صهیونیسم اولین بار در سال 1890 توسط یک متفکر یهودی به نام «ناتان پیرنبوم» به کار رفت. شش سال بعد بود که اولین نظریه پرداز صهیونیسم به نام «تئودور هرتسل» کتابی را با عنوان «دولت یهود» منتشر کرد.

آیا می دانید که خواجه نصیرالدین توسی نقشی بزرگ در علم و اندیشه جهانی دارد، اما نگاه جهان اهل سنت اسلام به او نگاهی غضب‌آلود است، چرا كه او بوده كه انقراض سلسله عباسی ( عربهای بغداد ) را باعث شد .

آیا می دانید که اولین پیامك(‌‌SMS) ایرانی در مردادماه 1381 ارسال شد .

آیا می دانید که بزرگ ترین کتاب دنیا، 2 متر طول و عرض یک متر و 26 سانتی متر ، 157 کیلوگرم وزن،ْ 40 صفحه، 17 سانتیمتر قطر و از جنس کارتن پلاست و بنر است. این کتاب با عنوان سیمرغ فرهنگ و هنر در چهارمحال و بختیاری رونمایی شده است .

آیا می دانید که اناکوندا درازترین و سنگین ترین نوع مار است . طول ان به 11متر و وزنش به 113کیلو می رسد .

آیا می دانید که كوچكترین روبات جهان به اندازه انگشت شست و دارای دو پا است كه می‌تواند مانع را شناسایی كرده و از طریق ابزار ساخته شده در حسگرهای مادون قرمز ردیابی كند. این روبات شبه انسان كه «ربو ــ Q» نام دارد تنها 4/3 سانتیمتر قد دارد و ساخت شركت ژاپنی تولید كننده اسباب بازی تومی است.

آیا می دانید که به اعتقاد كارشناسان با آشكار شدن نشانه‌های ضعف در كودك و یا قطع شدن تنفس و سرفه بهترین روش بر طرف كردن خفگی و انسداد «ضربه زدن به پشت» است.

آیا می دانید که پرستوی شمالگان از لحاظ دور پردازی نیرومندترین جانوران است و سالانه 32000 کیلومتر پرواز می کند .

آیا می دانید که کارمندانی که مدیران ضعیف ، کم حرف و بی ملاحظه دارند بیشتر در معرض بروز حملات قلبی هستند و از استرس و افسردگی رنج می برند.

آیا می دانید که بزرگترین جانور زمینی فیل افریقایی است . وزنش ممکن است از 6 تن هم بیشتر باشد .

آیا می دانید که مرغ زمزمه گر از کوچکترین پرندگان است . وزن سرخ گلوی بالغ آن از یک دو ریالی هم کمتر است .

آیا می دانید که پژوهشگران دانشگاه ماساچوست آمریکا به این نتیجه رسیدند که مصرف سیب یا آب سیب بهترین عامل جلوگیری از تخریب سلول های مغز است که منجر به فراموشی می شود.

آیا می دانید که دانشمندان در آب هندوانه و عصاره گردو نوعی اسید آمینه یافته اند كه موجب كاهش وزن می شود.

آیا می دانید که اگر کلفتی تار عنکبوت به اندازه مغز یک مداد به هم تنیده میشد می توانست یک هواپیمای بویینگ سنگین وزن را تحمل کند.

آیا می دانید که دانشمندان ثابت کرده اند که گل سرخ ترکیبی از بوی 40 نوع گل مختلف است.

آیا می دانید که اگر یک زنبور 20 بار پشت سر هم انسانی را نیش بزند او خواهد مرد.

آیا می دانید که این حقیقت دارد که به راستی فیل از موش میترسد.

آیا می دانید که شلوغ ترین مکان دنیا کندوی زنبور عسل است.

آیا می دانید که اگر تمام کرات منظومه خورشیدی رابا هم جمع کنیم و سپس آن را دو برابر کنیم باز هم به اندازه کره مشتری نمی شود.

آیا می دانید که وسعت کره ماه به اندازه قاره استرالیاست.

آیا می دانید که ملخ ها فراوان ترین موجودات بر روی زمین هستند .وموجوداتی هستند که در روز دو برابر وزن خود غذا می خورند.

آیا می دانید که هر چشم مگس از10 هزار عدسی تشکیل شده است .

آیا می دانید که طبیعت کره اورانوس برخلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های استوایی ان بسیار سرد است.

آیا می دانید که اولین کسانی که قطر کره زمین را اندازه گرفتند و اولین کسانی که برای کره زمین فصل انتخاب کردند ایرانیان بودند .

آیا می دانید که اگر گنجشکی چند ساعت متوالی وبدون استراحت پرواز کند خواهد مرد.

آیا می دانید که سوسک ها مقاوم ترین موجودات در برابر گرسنگی هستند .انها میتوانند یک ماه بدون غذا ودو ماه بدون اب زنده بمانند.

آیا می دانید که مغز تمساح به اندازه دو بند انگشت است.

آیا می دانید که نیروی جاذبه ماه میتواند باعث زمین لرزه شود.

آیا می دانید که در میان جانوران حرکت دم نرها نشان گر خشم انهاست.

آیا می دانید که دانشمندان ثابت کرده اند که کره زمین گرد نیست بلکه مانند کدویی است که قسمت های وسط ان برامده است.

آیا می دانید که یک پشه ماده با خوردن خون انسانی میتواند به جای 6 بچه 200 بچه به دنیا اورد.

آیا می دانید که بیش از 80 نوع افتاب پرست وجود دارد که بیشتر ان ها در افریقا زندگی میکنند . این موجودات می توانند هم زمان به دو طرف نگاه کنند.

آیا می دانید که زرافه بلندترین جانوران است و بلدیش تا 6 متر می رسد .

آیا می دانید که یك كشاورز فقیر اهل بنگلادش با كشتن بیش از 39 هزار موش ، توانست ركورد‌دار مسابقه موش‌كشی این كشور شود.

آیا می دانید که بزرگترین جانور جهان که تا به حال شناخته شده است وال کبود است . درازای ان به 35 متر و وزنش به 100 تن می رسد .

آیا می دانید که پژوهشگران دریافته‌اند كه رنگ قرمز باعث تقویت تمركز و توجه در انجام كارهایی مانند به خاطر سپردن و رنگ آبی باعث تقویت خلاقیت می‌شود .

آیا می دانید که پژوهشگران می‌گویند ؛ كم خوردن نه‌تنها می‌تواند سلامت جسمی را تقویت كند ؛ بلكه بویژه در افراد سالخورده‌تر ، حافظه را نیز تقویت می‌كند.

آیا می دانید که به اعتقاد کارشناسان نظامی در جنگ‌های آینده روبات‌ها به جای انسان خواهند جنگید و با بی‌رحمی تمام جان آدم‌ها را خواهند گرفت.

آیا می دانید که عده ایی از مخالفین ارد بزرگ ( اندیشمند و مصلح برجسته حال حاضر کشورمان ) مداوم از قتل سورنا فرمانده نظامی دودمان اشکانیان ، بدست پادشاه ارد اول یاد می کنند غافل از اینکه این خود دروغ رومیان بخاطر تضعیف قدرتمندترین پادشاه سلسله اشکانی بوده است .

آیا می دانید که قطار سریع السیر «شینکانسن» سریع ترین قطار مسافربری ژاپن است که از سرعت 320 کیلومتر بر ساعت برخوردار بوده و تا سال 2011 به بهره برداری خواهد رسید.

آیا می دانید که دیرینه شناسان موفق به کشف فسیل های چند میلیون ساله ماری شدند که با داشتن بیش از 13 متر طول عنوان بزرگ ترین و بلند ترین مار جهان را به خود اختصاص داده است.

آیا می دانید که نتایج تحقیقات روانشناسان نشان می دهد که رنج بردن در سکوت نسبت به افشای دردهای شخصی نتایج روحی بهتری در برخواهد داشت . باور عموم مردم دنیا این است که صحبت کردن درباره دردهای و رنجهای شخصی و آسیبهای روحی در حضور دیگران شامل افراد خانواده، دوستان و مشاوران روانشناسی می تواند بار این آسیبها را کاهش دهد و به فرد کمک کند که راحتتر بر شرایط روحی نامناسب خود غلبه کند.

آیا می دانید که در بزرگترین سرقت موشها 80 تن پنیر به ارزش 1 میلیون دلار در شهر پارما در شمال ایتالیا به توسط موش ها غارت رفت.

آیا می دانید که پژوهشگران با بهره گیری از فناوری های پیشرفته صوتی موفق شدند صدای گفتگوی مورچه ها را ضبط کنند. به گفته این محققان ملکه مورچه ها به این طریق دستوراتی را به مورچه های کارگر می دهد. در این پژوهش حیرت آور مشخص شد دیگر حشرات می توانند با تقلید صدای ملکه مورچه ها آنها را به خدمت بگیرند . نوعی پروانه آبی از جمله این حشرات است. این پروانه با تقلید صدا و پیام های شیمیایی مورچه ها ، آنها را وادار می کند کرم پروانه را به لانه های خود ببرند و آنها را تغذیه کنند.

آیا می دانید که بنا به گفته کارشناسان سیستم انتخاب شده جهت قطار سریع السیر تهران - مشهد بهترین و کاملترین سیستم ریلی دنیاست.

آیا می دانید که کوچکترین ماهی جهان و کوچکترین جانور مهره دار یک گوبی است که درازایش کمتر از7و12 میلی متر است .

آیا می دانید که در پی تورم شدید در كامبوج و عدم توانایی مردم در خریدن گوشت، قیمت گوشت موش در این كشور 4 برابر شده است.

آیا می دانید که لاک پشت غول اسا از پر عمرترین جانوران جهان است و ممکن است تا 150 سال عمر کند .


آیا میدانستی که تنها قسمت بدن که در آن خون جریان ندارد قرینه چشم است ؟


آیا میدانستی که با یک مداد میشود خطی به طول پنجاه و هشت کیلومتر کشید ؟


آیا میدانستی که شبیه بودن دو اثر انگشت به یگدیگر ، یک به شصت و چهار میلیارد میباشد ؟


آیا میدانستی که عقربها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیویته تاثیرى به آنها ندارد و جالب تر اینکه عقربها دو دشمن دارند یکی از آنها یک نوع سار است و دیگرى مگس ؟


آیا می دانستی که ناخنهاى دست چهار برابر ، سریعتراز ناخن هاى پا رشد میکنند ؟


آیا می دانستی که دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید میکند ؟


آیا می دانستی که نیكوتین تهدیدی علیه مثانه سیگاری‌ها محسوب می شود ؟


آیا می دانستی که ما بطور متوسط روزانه پنج هزار کلمه صحبت میکنیم که هشتاد درصدش با خودمان هست ؟


آیا میدانستی که بزرگترین مدرسه دنیا در شهر مونتسوری هندوستان با تعداد بیست و شش هزار و سیصد و دوازده دانش آموز می باشد ؟


آیا میدانستی که در زبان عربی ، براى کلمه شمشیر ، هشتصد و پنجاه واژه مختلف وجود دارد ؟


آیا میدانستی که خوردن روزانه یك تخم‌مرغ، بدون آن كه كلسترول خون را بالا ببرد به حفظ سلامت چشم‌ها كمك می‌كند ؟


آیا میدانستی که احمدشاه مسعود ( ارنستو چگوارا ی افغانستان) یکی از نزدیکترین دوستان ارد بزرگ بوده است ؟


آیا میدانستی که ملکه موریانه پنجاه بار بزرگتر از جفت مذکر خود می باشد ؟


آیا میدانستی که شیشه به ظاهر جامد بنظر میرسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت میکند ؟


آیا میدانستی که مار «اناکوندا» تنها نمونه افعی است که بچه می زاید ؟


آیا میدانستی که در حدود یک سوم سرطانهایی که در نهایت منجر به مرگ میشوند با آنچه که میخوریم در ارتباط هستند ؟


آیا میدانستی که آفتابگردان ؛ تقویت‌كننده بینایی و سرشار از آهن است ؟


آیا میدانستی که فقط با از دست دادن یک در صد از آب بدن ، احساس تشنگی میکنیم ؟


آیا می دانستی که حدودا3.7تریلیون ماهی در دریاها و اقیانوسها زندگی میکنند ؟


آیا می دانستی که افراد قبیله مبوتسی از کشور زئیر کوتاه قدترین انسانهای روی زمین هستند . قد آنها صد و سی و پنج تا صد و سی و هفت سانتیمتر است ؟


آیا می دانستی که چین اولین کشور جهان است که از پول کاغذی استفاده کرد ؟


آیا می دانستی که انگشت سبابه «نشان» از سایر انگشتان دست حساستر است ؟


آیا میدانستی که قورباغه‌ها نمیتوانند با استفراغ شکم خود را خالی کنند ؟


آیا میدانستی که در شیلی منطقه ی صحرایی وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباریده است ؟


آیا میدانستی هر 50 ثانیه یک نفر در دنیا به بیماری ایدز مبتلا میشود ؟


آیا میدانستی که وزن اسکلت انسان بالغ سیزده تا پانزده کیلوگرم است ؟


آیا میدانستی که خرس قطبی هنگامی که روی دو پا می‌ایستد حدود سه متر است ؟


آیا میدانستی که زرافه میتواند با زبانش گوشهایش را تمیز کند ؟


آیا میدانستی که موس رایانه 40 ساله شد ؟


آیا میدانستی که خرگوش و طوطی تنها حیواناتی هستند که می‌توانند بدون برگشتن اشیاء پشت سر خود را ببینند ؟


آیا میدانستی که اگر همه یخهای قطب جنوب آب شود بر سطح آب اقیانوسها هفتاد متر اضافه می شود و در این صورت یک چهارم خشکیهای کره زمین زیر آب میرود ؟


آیا میدانستی که کبد یا جگر تنها عضو داخلی بدن است که اگر با عمل جراحی قسمتی از آن برداشته شود دوباره رشد میکند ؟


آیا میدانستی که میزان انرژی که خورشید در یک ثانیه تولید میکند ، برای تولید برق مورد نیاز تمام کشورهای جهان به مدت یک میلیون سال کافی است ؟


آیا میدانستی هر عنکبوت تار ویژه خود را دارد و هیچگاه تارهای آنها به هم شبیه نیستند ؟


آیا میدانستی که اگر در یک سال هیچ یک از نسلهای یک جفت مگس نر و ماده از بین نروند ، حجم مگسهای متولد شده با حجم کره زمین برابر میشود ؟


آیا میدانستی که رودی در کامبوج شش ماه سال ازشمال به جنوب و شش ماه دیگر سال از جنوب به شمال جریان دارد ؟


آیا میدانستی که طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست ؟


آیا میدانستی که سریع ترین عضله بدن انسان زبان است ؟


آیا میدانستی که شبکه چشم 135 میلیون سلول احساس دارد که مسوولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگها را بر عهده دارد ؟


آیا میدانستی که بدن انسان پنجاه هزار کیلومتر رشته عصبی دارد ؟


آیا میدانستی که در برج ایفل دو میلیون و نیم پیچ به کار رفته است ؟


آیا میدانستی که بیماران مبتلا به بیماری‌های اختلال در كلسترول، قلبی - عروقی، و دیابت بایست از مصرف بیش از حد تخم‌مرغ به دلیل چربی موجود در آن اجتناب كنند ؟


آیا میدانستی که طول رگهای بدن انسان پانصد و شصت هزار کیلومتر است ؟


آیا میدانستی که هشت پا با وجود داشتن بدنی بزرگ میتواند از سوراخی به قطر پنج سانتیمترعبور کند ؟


آیا میدانستی که تنها موجودی که میتواند به پشت بخوابد انسان است ؟


آیا میدانستید که مار میتواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند ؟منبع : http://baztabonline.com/fa/pages/?cid=16378
آیا می دانستی که جنین در رحم مادر میتواند دچار سکسکه شود.


آیا می دانستی که مغز انسان در موقع خواب فعالیتش بیش از موقعی هست که انسان به تلویزیون تماشا میکند.


آیا می دانستی که زیتون؛ ضد پیری زودرس است .


آیا می دانستی که در حال حاضر بیش از شش میلیون اختراع در جهان وجود دارد که توماس ادیسون با هزار و نود وسه اختراع رکورد را در دست دارد.


آیا میدانستی که تجربه نشان داده است که مرغ با شنیدن موسیقی تخم بزرگتری میگذارد.


آیا میدانستی که ویروس عامل آنفلوآنزا بیش از ۲۰۰ نوع دارد.


آیا میدانستی که هیتلر در زندگی همیشه تحت تاثیر معلم تاریخ دبیرستان خود بود برا اساس حرفهای او رشته نقاشی را در دبیرستان رها کرد و پس از کسب قدرت در آلمان و بازگشت به زادگاه اتریش به دیدن آموزگار سابق خویش رفت و عرض ادب کرد .


آیا میدانستی که انسان بالغ روزانه به هنگام کارهای سخت ممکن است تا ۱۵ لیتر عرق کنند.


آیا می دانستی که شیشه به ظاهر جامد بنظر میرسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت میکند.


آیا می دانستی که در حدود یک سوم سرطانهایی که در نهایت منجر به مرگ میشوند با آنچه که میخوریم در ارتباط هستند.


آیا می دانستی که فقط با از دست دادن یک در صد از آب بدن ، احساس تشنگی میکنیم.


آیا میدانستی که در طول شبانه روز انسان حدود 23000مرتبه نفس می کشد 7 میلیون سلول مغزی به فعالیت وا داشته می شوند و 4800کلمه صحبت میکند.از این رو احساس خستگی در شب بر افراد مستولی می شود.


آیا میدانستی که با وجود آنكه بیش از 200 سال از زمان پایان رسمی بردگی انسانها در جهان گذشته است، مقامهای سازمان ملل در امور حقوق بشری و حقوق كارگران، از وجود 27 میلیون نفر برده به شیوه های سنتی و یا جدید در دنیا خبر می دهند.


آیا میدانستی که ایران 23 میلیون كاربر اینترنت دارد .


آیا میدانستی که در هر قاره شهری به نام رم وجود دارد.


آیا میدانستی که اولین موجود غیر انسانی که موفق به دریافت اسکار شد میکی ماوس بود .


آیا میدانستی که میزان زاد و ولد در هندوستا ن بیشتر از کل جمعیت استرالیا ست.


آیا میدانستی که اگر به مدت 8سال و هفت ماه و شش روز فریاد بزنید انر ژی لازم برای گرم کردن یک فنجان قهوه تولید می کنید


آیا میدانستی که در مجسمه هایی که برای یادبودسربازها میسازند: اگر 2 پای اسب بالا باشد آن سرباز در میدان جنگ کشته شده ، اگر 1 پای اسب بالا باشد سرباز بر اثر جراحات ناشی از جنگ مرده ، اگر 4 پای اسب روی زمین باشد آن سرباز به مرگ طبیعی مرده .


آیا میدانستی که ماهیچه های قلب انسان قادرندخون را به ارتفاع 10 متر به هوا پرتاب کنند؟


آیا میدانستی که حملات تروریستی صورت گرفته در شهر بمبئی در با استفاده از نقشه های موجود در نرم افزار آنلاین گوگل ارث شركت گوگل برنامه ریزی و سازماندهی شده بود ؟


آیا میدانستی که فیلها تنها موجوداتی هستند که نمیتوانند بپرند؟


آیا میدانستی که قویترین ماهیچه بدن، ماهیچه زبان است؟


آیا میدانستی که طبق آمار افراد از عنکبوت بیش از مرگ می ترسند؟


آیا میدانستی که سوسمارها نمیتوانند زبانشان رابیرون بیاورند؟


آیا میدانستی که سوسکها تا 9 روز پس از، از دستدادن سرشان قادر به زنده ماندن هستند و تنها به این دلیل می میرند که نمیتوانندچیزی بخورند؟


آیا میدانستی که انسان و دلفین تنها موجوداتی هستند که برای لذت بردن رابطه جنسی برقرارمی کنند؟


آیا میدانستی که ستاره های دریایی مغز ندارند؟


آیا میدانستی که در حدود 5 هزار سال پیش در شهر سوخته ایران بازی شبیه تخته نرد انجام می شده است ؟


آیا میدانستی که یک موش می‌تواند بدون آب بیشتر از یک شتر دوام بیاورد؟


آیا میدانستی که پوست درختان قدیمی قرمز رنگ نسبت به آتش مقاوم است ؟


آیا میدانستی که سالانه 7هزار گونه جدید حشرات کشف میگردد؟


آیا میدانستی که چربی متوسط بدن انسانها به اندازه‌ای است که می‌توان از آن 7قالب صابون درست کرد؟


آیا میدانستی که چشم یک شترمرغ بزرگتر از مغزش می‌باشد؟


آیا میدانستی که بیشترین رکورد پرواز جوجه مرغ 13 ثانیه می‌باشد؟


آیا میدانستی که تشخیص اثر انگشت خرس کوآلا از اثر انگشت انسان بسیار مشکل است و یکی از گیج کننده‌ترین موارد کشف جرم می‌باشد؟


آیا میدانستی که مرواریدها در سرکه حل می‌شوند؟


آیا میدانستی که یک گاو را می‌توان به بالای پله‌ها هدایت کرد ولی نمی‌توان آن را پایین آورد؟


آیا میدانستی که حدود ا3.7 تریلیون ماهی در دریاها و اقیانوسها زندگی میکنند؟


آیا می دانستی که که افراد قبیله مبوتسی از کشور زئیر کوتاه قدترین انسانهای روی زمین هستند. قد آنها صد و سی و پنج تا صد و سی و هفت سانتیمتر است؟


آیا می دانستی که کشاورزان از سال 1389 خورشیدی می توانند از تراکتور های خورشیدی در مزارع خود استفاده کنند ؟


آیا میدانستی که شن خیس از شن خشک سبکتر است؟


آیا می دانستی که مغولستان بزرگترین کشور جهان است که به دریا و اقیانوس راه ندارد؟


آیا می دانستی که زمان بارداری فیل به 2 سال می رسد؟


آیا می دانستی که در هر میلیمتر مکعب خون شما پنج ملیون رعیت به نام گلبول قرمز وجود دارد؟


آیا میدانستی که سهم ایران از تولید علم دنیا از 0.03 درصد به 0.3 درصد افزایش یافته است ؟


آیا میدانستی که اندیشمند کشورمان ارد بزرگ را فارسی زبانان جهان بیشتر از خود ایرانیان می شناسند ؟


آیا میدانستی که 250 هزار برده سیاهپوست یا دورگه كه در فرانسه تا 160 سل پیش به استثمار كشیده شده بودند ؟


آیا میدانستی که درازترین گردن در جهان مربوط به زنی است که اندازه گردنش چهل سانتی متر میباشد؟


آیا میدانستی که نوعی ماهی وجود دارد که با کمک باله هایش به سطح آب می آید و یک و نیم دقیقه در هوا پرواز می کند و به شکار طعمه خود می پردازد؟


آیا میدانستی که اعصابی که در بدن شما وجود دارد به اندازه فاصله زمین تا ماه است؟


آیا می دانستی که 30 برابر جمعیتی که امروز بر سطح کره زمین زندگی میکنند ، در زیر خاک مدفون شده اند ؟


منبع : http://baztabonline.com/fa/pages/?cid=16378


آیا می‌دانستید كه نظریه دهكده كوچك جهانی مك لوهان توسط ارد بزرگ رد شده است.

آیا می‌دانستید كه نمك از 5 هزار سال پیش در سفره ما انسان‌ها بوده است.

آیا می‌دانستید كه زیباترین مجسمه تاریخ ایران مجسمه برنزی نادر شاه افشار است.

آیا می‌دانستید كه پروانه هركول استرالیای كه فاصله دو نوك بال‌های آن در حالت گسترده 35 سانتی متراست، بزرگترین پروانه جهان است.


ماخذ :
http://www1.farsnews.com/newstext.php?nn=8709190670

آیا میدانستی که حداکثر سرعت لاک پشت های غول پیکر چهار و نیم متر در دقیقه است که خرگوش این فاصله را در کمتر از نیم ثانیه می پیماید ؟


آیا میدانستی که مساحت سطح کره زمین ۵۱۵ میلیون کیلومتر مربع است و با مقایسه با مساحت وسعت ایران میتوان نتیجه گرفت که ایران فقط ۳۲/۰ ٪ از سطح زمین (حدود 300/1) را تشکیل میدهد ؟


آیا میدانستی که نخستین مدارس کاملا ایرانی پس از حمله اعراب توسط خواجه نظام الملک طوسی صدر اعظم دودمان قدرتمند سلجوقیان به نام نظامیه تاسیس گشت ؟


آیا میدانستی که نام پایتخت قرقیزستان بیشکک است و مساحت آن از استان کرمان کمتر است ؟


آیا میدانستی که بیش از صد میلیــــــــارد کهکشان تا به اکنون در جهان شناسایی شده اند ؟


آیا میدانستی که اسب ماده سی دندان و اسب نر سی و شش دندان دارد ؟


آیا میدانستی که آب دریا بهترین ماسک زیبای پوست است، البته بخاطر منیزیم و املاح معدنی موجود در آب دریا میباشد ؟


آیا میدانستی که بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب میباشد ؟


آیا میدانستی که کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است ؟


آیا میدانستی که اندونزی چهارمین کشور پر جمعیت دنیا بعد از چین و هند و آمریکا می باشد ؟


آیا میدانستی که بزرگترین سوسمارهای جهان رودخانه سرباز در سیستان و بلوچستان ایران است ؟


آیا میدانستی که ایرانیان ۳ هزار سال پیش با پیل های الکتریکی بزرگ خانه های خود را روشن می کردند ؟


آیا میدانستی که ایرانها روزانه بطور متوسط حتی نصف استکان هم شیر نــــــمی نوشند ؟


آیا میدانستی که شواهد نشان داده است که انسان از هفتاد هزار سال پیش لباس بر تن می کرده است .


آیا میدانستی که انسانهای امروزی بطور متوسط شش سال از عمرش را تلویزیون نگاه می کند و شش سالش را هم صرف غذا خوردن میکنیم و یک سومش را هم میخوابد


آیا میدانستی که قدیمی ترین شاهنامه در فلورانس زیر نظر پرفسور “پیر مونته سه “نگهداری می شود .


آیا میدانستی که دود سیگار موجود در محیط بیشتر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندانهای کودکان نقش دارد .


آیا میدانستی که پروانه ها، چشم های مرکب دارند که تعداد آنها گاهی به هجده هزار می رسد .


آیا میدانستی که بی رحم ترین حشره دنیــا حشره دعا خوان ماده است.هنگامی که حشـــره ماده از همسرش باردار می شود، به آن نیش می زند و همسر نیمه جان پس از جفتگیری غذای لذیـذی برای حشــــــــره ماده می شود


آیا میدانستی که ما حتی در روزهای ابری هم در معرض اشعه بنفش خورشید می باشیم ، بین هفتاد تا هشتاد درصد از این نور میتواند به راحتی از ابرها ردّ شوند.


آیا میدانستی که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند ؟


آیا میدانستی که زرافه ایستاده وضع حمل می‌کند و نوزادش از فاصله 180 سانتی متری به زمین میافتد ؟


ماخذ :
http://baztabonline.com/fa/pages/?cid=16523

آیا میدانستی که گربه و سگ هر کدام پنج گروه خونی دارند و انسان فقط چهار گروه ؟


آیا میدانستی که روباه ها همه چیز را خاکستری میبینند ؟


آیا میدانستی که همه سیاره های منظومه شمسی دور محور خود از غرب به شرق میچرخند به جز سیاره ناهید که از شرق به غرب میچرخد؟


آیا میدانستی که دانشمندان دریافته اند که مورچه همچون انسان صبح به هنگام بیدار شدن خمیازه میکشند؟


آیا میدانستی که بهترین شکارچی در خشکی خرس قطبی است؟


آیا میدانستی که خرس قطبی هنگامی که روی دو پا می‌ایستد حدود ۳ متر است؟


آیا میدانستی که در بین انواع خرس ، خرس پاندا بزرگترین جمجمه را دارد؟


آیا میدانستی که خرس با تمام سنگینی خود میتواند با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بدود؟


آیا میدانستی که حس بویایی خرس تقریبا ۱۰۰ برابرقوی تر از انسان است؟


آیا میدانستی که خرس نوزاد ۶۰۰ بار از مادر خود کوچکتر است؟


آیا می دانستی که چینی ها اولین کسانی بوده اند که از مواد منفجره استفاده نموده اند ، منتهی جهانیان دانشمند مشخصی را که سازنده مواد منفجره می دانند ، آلفرد نوبل سوئدى می باشد که دینامت را ساخت.


آیا میدانستی که این جمله ارد بزرگ خواستاران بسیار دارد : اگر جانت در خطر بود بجای پنهان شدن بکوش همگان را از گرفتاری خویش آگاه سازی . و جالبتر آنکه دختری در وب نوشت خود عمل به این جمله را باعث نجاتش از مرگ عنوان نموده است .


آیا میدانستی که رودخانه گنگ برای هندوها بسیار مقدس است و هر سال مردم زیادی برای پاک شدن و تطهیر خود را در آن می شویند ، در حالی که فاضلاب صد شهر و روستا و میلیونها تن مواد سمی و زاید کارخانه ها به طور مستقیم وارد این رودخانه می شود ؟


آیا می دانستی که تابلوی مونالیزا گران بهاترین اثر هنری است که تاکنون دزدیده شده است. این تابلو در بیست و یک آگوست سال هزارونصدویازده از موزه لوور پاریس بسرقت رفت و در سال هزارونصدوسیزده در ایتالیا پیدا شد ؟


آیا میدانستی که اگر در یک سال هیچ یک از نسلهای یک جفت مگس نر وماده از بین نروند ، حجم مگسهای متولد شده با حجم کره زمین برابر میشود؟


آیا میدانستی که خرس کوالا هر گز آب نمی‌نوشد و آب مورد نیاز خود را با خوردن برگ گیاهان تامین می‌کند؟


آیا میدانستی که کوههای آلپ در سال حدود یک سانتیمتر بلند میشوند؟


آیا میدانستی که بیماری قند اولین عامل کوری در مردم جهان است؟


آیا میدانستی که یکی از رودهای کامبوج ۶ ماه سال ازشمال به جنوب و۶ماه دیگر ازجنوب به شمال جریان دارد؟


آیا میدانستی که ظروف پلاستیکی تقریبا ۵۰ هزار سال در برابر تجزیه وفساد مقاومند؟


آیا میدانستی که در خط استوا ، دمای هوا در تمام فصول سال تقریبا یکسان است؟


آیا میدانستی که قاره کوچک استرالیا دارای بزرگترین منبع بوکسیت یا هیدروکسید آلومینیوم در جهان است؟


آیا میدانستی که پشه ها دندان دارند؟


آیا می دانستی که فقط سی درصد از مارهاى دنیا سمی هستند.


آیا می دانستی که كدو مفید برای مبتلایان فشار خون است .


آیا می دانستی که دود تنباکو و سیگار حاوى بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی است که شمار زیادى از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند.


آیا می دانستی که معنی لغت کانادا به زبان سرخ پوستی یعنی ، روستاى بزرگ.


آیا می دانستی که کشیدن سیگار و اضافه وزن مىتواند میزان اسپرم و قدرت بارورى در مردان را کاهش دهد.


آیا می دانستی که شهر ممنوع واقع در پکن در کشور چین بزرگترین قصر پادشاهی جهان است. این قصر شامل هفده قصر و پنج تالار میباشد.


آیا می دانستی که سریعترین رعد و برق با سرعت 140 هزار کیلومتر در ثانیه حرکت میکند.


آیا می دانستی که درجه حرارت هسته زمین در حدود 5700 درجه سانتیگراد است.


آیا می دانستید که ارتفاع بزرگترین موج که تا کنون در دریای آزاد به ثبت رسیده سی و چهار متر بوده است .


آیا می دانستید که آب دریا دارای طلاست. این مقدار در حدود چهار گرم در هر میلیون تن آب است.


آیا می دانستی که عسل یک واژه عربی است و فارسی آن انگبین میباشد


ماخذ :
http://baztabonline.com/fa/pages/?cid=16523

آیا میدانستی که اولین مردمانى كه نخ را به دست آوردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند.
آیا میدانستی که در سال 47 میلادی فقط صد و هفتاد هزار نفر در جهان تلویزیون داشتند ؟


آیا میدانستی که کویر لوت چهاردهمین کویر وسیع دنیا میباشد مساحت آن به بیش از نود وپنج هزار کیلومتر مربع میرسد یعنی بیشتر از دو برابر مساحت کشور سوئیس ؟


آیا میدانستی که زنبورهای عسل کندوی خود را با دقت یک دهم میلیمتر می سازند ، آن از کرکهای لامسه خود بعنوان وسیله اندازه گیری استفاده میکنند ؟


آیا میدانستی که پنگوئنها جوجه های خود را از روی صدایشان تشخیص میدهند ؟


آیا میدانستی که زرافه تار صوتی ندارد و لال است و نمیتواند هیچ صدایی از خود در آورد ؟


آیا میدانستی که موشهای صحرایی چنان سریع تکثیر پیدا میکنند ،که در عرض هجده ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند ؟


آیا میدانستی که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند ؟


آیا میدانستی که گربه و سگ هر کدام پنج گروه خونی دارند و انسان چهار گروه ؟


آیا میدانستی که روباهها همه چیز را خاکستری میبینند ؟


آیا میدانستی که اسبها در مقابل گاز اشک آور مصون اند ؟


آیا میدانستی که زرافه ایستاده وضع حمل می‌کند و نوزادش از فاصله 180 سانتی متری به زمین میافتد ؟


آیا میدانستی که 1300 کره زمین در سیاره مشتری جای می گیرد ؟


آیا میدانستی که رود دجله به خلیج فارس میریزد ؟


آیا میدانستی که 85% گیاهان در اقیانوسها رشد میکنند ؟


آیا میدانستی که اولین تمبر جهان در سال 1840 در انگلستان به چاپ رسید ؟


آیا میدانستی که مبتلایان به درد مفاصل باید گوجه فرنگی بخورند ؟


آیا میدانستی که سریعترین پرنده شاهین است و میتواند با سرعت 200 کیلومتر در ساعت پرواز کند ؟


آیا میدانستی که ریزش مو در افراد روزانه رخ می‌دهد كه میزان آن با توجه به عواملی چون كم‌پشت یا پرپشت بودن موی افراد متفاوت است؛ به طور میانگین ریزش روزانه 100 تار مو در روز طبیعی است ؟